قرقهای اختصاصی حیات وحش ترجمه نه چندان دقیقی از واژه private protected areas” "  است که یکی از انواع الگوهای مدیریتی مناطق حفاظت شده دنیاست که طبق استانداردهای اتحادیه جهانی حفظ طبیعت( IUCN )  تعریف و تبیین شده اند. IUCN به عنوان بالاترین مرجع بین المللی برای ارتقای شاخصهای حفظ و ماندگاری تنوع زیستی و طبیعت ، تعریف غایی خود از حفاظت را در سه اصل نگهداشت، احیاء و بهره برداری پایدار از منابع  طبیعی   و تنوع زیستی  اعلان نموده است.

اخیرا سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان متولی حفاظت تنوع زیستی  بر مبنای استانداردهای جهانی ( IUCN ) ، توجه ویژه ای به جلب مشارکت مردم و به خصوص جامعه محلی ( اعم از شکارچیان بومی، مرتعداران ، چوپانان و عشایر و...) در مدیریت مناطق چهارگانه خود داشته است. ضمن آنکه نگهداری از گسستگی و عدم اتصال بین این گونه مناطق نیز مورد توجه بوده است.

اغلب عرصه های طبیعی در فواصل بین مناطق حفاظت شده، همچنان ارزش نسبی خود  به لحاظ زیستگاهی حیات وحش را حفظ نموده اند و چنانچه اینگونه مناطق تحت عنوان قرقهای مردمی (اختصاصی حیات وحش)، توسط گروههای بهره بردار محلی با تاکید به شکارچیان محلی، مدیریت شوند. علاوه بر پرنمودن فضای زیستگاهی بین مناطق چهارگانه و تبعیت از الگوهای مردمی ( IUCN ) تعهدات بین المللی کشورمان به مجامع بین المللی نظیر کنوانسیون جهانی تنوع زیستی (CBD) را جامه عمل خواهد پوشاند.

لازم بذکر است قرق های اختصاصی محدوده های مشخص طبیعی هستند که حیات وحش در شرایط کاملا طبیعی حفاظت می شوند. قرق های اختصاصی یا به تعبیر مناطق حفاظت شده خصوصی با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حضور فعال جوامع محلی مدیریت می شوند. ضمناً این قرق ها زیستگاه های امن و مناسبی را برای حیات وحش خارج مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست فراهم می آورند.

در حال حاضر ایده شکل گیری قرق های حیات وحش با زمامداری مردم، در دنیا شتاب گرفته است و کشورهای مختلف با فراهم آوردن شرایط تکثیر در این گونه مناطق، فشار ناشی از شکار غیر مجاز را از روی پارکهای ملی و دیگر مناطق حفاظت شده شان کاسته اند.

البته با دقت در مطالب ذکر شده در پایگاه خبری تابناک ، متوجه خواهیم شد که نگارنده محترم به تفاوت بین قرقهای اختصاصی، سایتهای تکثیر و پرورش حیات وحش و شکارگاههای خصوصی آگاهی نداشته و تحلیل صورت گرفته از خبر اینجانب به دلیل عدم دانش کافی بسیار سطحی و بدون پایه و اساس علمی است.

فلسفه ایجاد سایتهای تکثیر و پرورش و شکارگاههای خصوصی ، بسیار متفاوت با قرقهای مردمی یا قرقهای اختصاصی است که ورود به مباحث علمی و اثرات مثبت ایجاد این مراکز در این مقال  نمی گنجد .

اگر نگارنده محترم به صورت عالمانه به موارد مطروحه می پرداخت ، یقیناً در بررسیهای خود به اثرات مثبت ایجاد چنین مراکزی می رسید. ولی متأسفانه با ورود احساسی و نتیجه گیری غیر علمی، سطحی و عوامانه باعث تشویش اذهان حامیان و دوستداران محیط زیست و حیات وحش کشور شدند.

کافیست برای روشن شدن موضوع کمی به تجارب جهانی توجه کنیم. مراکز تکثیر و پرورش و شکارگاههای خصوصی مدتهاست که در جهت جلوگیری از شکار حیات وحش و رفع بعضی نیازهای روحی وروانی و نیازهای اقتصادی اجرا و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

لازم بذکر است اجداد تمام حیوانات اهلی کنونی وحشی بودند و نمونه های وحشی آنها کماکان در عرصه های طبیعی زیست می کنند..

نکته قابل تأمل اینجاست که کشورهای توسعه یافته در ایجاد این مراکز پیشرو بوده و این مراکز را در جهت حفاظت و حمایت از گونه های وحشی و برای جلوگیری از شکار حیات وحشی که در زیستگاههای طبیعی زندگی می کنند ایجاد نموده اند.

ایجاد مراکز تکثیر و پرورش حیات وحش و شکارگاه های خصوصی یک فعالیت اقتصادی است و در حال حاضر در کشور گوشت( شترمرغ،کبک،بلدرچین ) پرورشی در اکثر فروشگاههای وجود دارد.

یکی از جنبه های اقتصادی مراکز تکثیر و پرورش حیات وحش گوشت می باشد و سایر فراورده های دارویی و غذایی آنها از جمله شیر و محصولات لبنی ، پوست، شاخ ، سم و حتی امعاء و احشاء نیز از نظر اقتصادی ارزشمند هستند.

بدیهی است اگر طرح های تکثیر و پرورش حیات وحش را مذموم بدانیم تمام طرح های دامپروری موجود را نیز به بهانه اینکه سرنوشت حیوانات پرورشی کشتار است را باید مذموم دانست.

علی ایحال در دنیا و در کشورمان مراکز تکثیر و پرورش از گونه های مختلف و شکارگاههای خصوصی متعددی وجود دارد که نگارنده محترم با کمی جستجو می توانند در مورد هر کدام تحقیق نموده و صفحات سایت خبری خود را با مطالب مهیج از این مراکز پربارتر نمایند.

                                                                                                                    با تشکر سید اصغر مطهری

Posted by Admin Thursday, November 01, 2018 3:37:00 AM Categories: NewsHead اول خبرهای مهم

-November 2018+
SMTWTFS
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678

Statistics

  • Entries (709)
  • Comments (0)

Archives