بسمه تعالی
توسعه جهانگردی و بهره مندی از مزایای صنعت اکوتوریسم در آینده روند رو به رشدی خواهد داشت، گردشگری به عنوان بزرگترین، آینده دار ترین و پر درآمدترین صنعت دنیا، جایگاه مخصوصی را در برنامه های توسعه اقتصادی، صنعتی، سیاسی و اجتماعی کشورها به خود اختصاص داده و خواهد داد. در این میان کشور هایی موفق ترند که از برنامه ریزی جامع و تخصصی _ توریستی برخوردار باشند.
سیر و سیاحت یا گردش در طبیعت را اکوتوریسم گویند. با نیم نگاهی به عنوان معضل بیکاری بعنوان مهمترین چالش (challenge ) فعلی کشورمان، سرمایه گذاری در بخش اکوتوریسم و ژئو توریسم مطمئنا گام بزرگی در جهت پر نمودن خلاء بیکاری کشور خواهد بود.
با این تفاسیر جای هیچ شکی نیست که سرمایه گذاری در بخش اکوتوریسم مستقیما باعث اشتغال زایی برای جامعه جویای کار خواهد بود. دیدن طبیعت زیبا، آب و هوای مفرح و نشاط آور، کوهها و دشتهای سرسبز با چشمه سارها و آبشارهای فراوان، گل و گیاهان رنگارنگ، جنگل و مرتع، حیوانات وحش آن، از مراکز عمده جذب توریسم می باشد.
خراسان شمالی با برخورداری از مواهب الهی و پتانسیل های بالقوه توریستی از جایگاه ارزنده ای برخوردار است. بهار پرطراوت و دل انگیز، تابستانی مطبوع و دلپذیر، خزان زیبای درختان پهن برگ و زمستان سپید و سرد، تنوع گونه های جانوری و گیاهان خاصی را حادث شده است.
کوهستانها، مراتع و جنگلهای این استان که ماءمن و زیستگاه بسیار مناسبی را برایانواعوحوش و گونه های گیاهی فراهم کرده مناطق بسیار جذابی برای گردشگران محسوب می شود. مجموعه های تفریحی روستای باباامان، تفرجگاه بش قارداش، کوه سالوک، دره های صخره ای و سرسبز اسفیدان، مهنان، بازخانه، فیروزه و چشمه گرم ایوب از جمله دیگر مناطق گردشگری بجنورد است. چشمه آب گرم ایوب از جمله دیگر مناطق گردشگری بجنورد است.
 چشمه آب گرم ایوب در 90 کیلومتری شمال بجنورد به عنوان یکی از چشمه های آب معدنی کشور سالانه هزاران مسافر را به این خطه می کشاند. منطقه حفاظت شده قرخود، آبشار بیار، چشمه گرم مهمانک، ارتفاعات بزداغی، ارتفاعات یامان داغی و کشانک نیز از جمله مناطق سرسبز و دیدنی این استان در شهرستان مانه و سملقان است.