مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی بر لزوم فراهم سازی زیرساخت های توسعه ای استان برای ایجاد روستاهای زیست بوم و روستاهای سبز تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست خراسان شمالی، سید اصغر مطهری در جلسه هم اندیشی کمیسیون های کشاورزی و گردشگری اتاق بازرگانی در رابطه به طرح حمایت از مناطق زیست بوم استان، گفت: سند آمایش محور توسعه استان را به دنبال دارد بنابراین امیدواریم استان براساس سند آمایش که محورآن کشاورزی و گردشگری است حرکت کند.
وی اظهار داشت : سند امایش استان در حال بازنگری است و امیدواریم در اصلاح و بازنگری به کمبود منابع ابی و حفظ ظرفیت های طبیعی و به گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی توجه بیشتری شود.
وی افزود: این درحالی است که کشاورزی و گردشگری در خراسان شمالی در راس است که این نیازمند توجه بیشتر متولیان امر و برنامه ریزی مشخص است.
مطهری بر لزوم فراهم سازی زیرساخت های توسعه ای استان برای ایجاد روستاهای زیست بوم و روستاهای سبز تاکید کرد وگفت: اگر این کمیسیون بتواند به روند فراهم سازی زیرساخت های توسعه ای کمک کند می تواند نقش تاثیرگذاری برای توسعه بخشی از روستاهای مسیر گردشگری استان داشته باشد.
وی در تعریف روستای سبز، گفت: روستای سبز روستایی است که بتواند درآن روستا معیشت های پایدار برای روستائیان ایجاد کند که این معیشت پایدار تناسبی با وضعیت جغرافیایی منطقه داشته باشد .
مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی به حداقل رساندن تخریب منابع طبیعی محدوده روستاها، استفاده از معیشت های جایگزین برای برخی فعالیت های مخرب روستا ،استفاده از برخی زیرساخت ها مانند مدیریت فاضلاب و پسماند، استفاده از انرژی های نو در روستاها را ازجمله مواردی اعلام کرد که که باید در نهادینه سازی روستاهای زیست بوم رعایت شود.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز بر نقش روستاهای گردشگری درتوسعه اقتصاد پایدار تاکید کرد و اظهارکرد: اجرای طرح زیست بوم باعث رشد اقتصادی روستاهای استان می شود .
محمد صمدی با بیان این که اجرای طرح زیست بوم در روستاها در ارتقای ساختار های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نقش تاثیرگذار دارد، اظهارداشت: توسعه پایدار صنعت گردشگری در روستاهای زیست بوم وگردشگری می تواند در حفظ منابع طبیعی و اشتغال زایی موثر باشد و بخش خصوصی نیز دراین مهم نقش اساسی دارد.
وی افزود: تقویت زیرساخت های گردشگری در روستاهای هدف گردشگری و زیست بوم در زمینه های ایجاد خانه های بوم گردی، گردشگری و اقامتی و... یک ضرورت است و بخش خصوصی می تواند موتور محرک آن باشد.
مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع و منابع تجدید شونده بجنورد نیز از شناسایی 8 روستای دارای شرایط برخوردار از طرح زیست بوم دراستان خبرداد وگفت: دراین طرح به دنبال توسعه پایدار در روستاهای زیست بوم هستیم.
رمضان وحیدی به میزان اعتبار تخصیصی برای 8 روستای زیست بوم استان به میزان 600 میلیون تومان اشاره کرد واظهارکرد: این میزان بودجه تخصیصی بسیار کم است و عملا با این میزان اعتباری کاری پیش نمی رود.
وی با بیان این که روستای سبز جزئی از روستاهای زیست بوم است، گفت: اهداف روستاهای زیست بوم این است که هیچ فرد بیکاری در روستاها وجود نداشته باشد و کار توریستی در روستاها انجام شود.
وحیدی خواستار همکاری بیشتر ادارات و دستگاه های اجرایی استان در طرح زیست بوم روستاها شد وتوجه بیشتر مسئولین دراجرای این طرح را ضروری دانست .

Posted by Admin Saturday, March 03, 2018 2:43:00 AM Categories: NewsHead اول خبرهای مهم

-March 2018+
SMTWTFS
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Statistics

  • Entries (619)
  • Comments (0)

Archives