انجمن یوزپلنگ ایرانی اولین مسابقه دوربین‌های تله‌ای ایران با عنوان «پلنگ‌ها در قاب تصویر» را بهمن ماه امسال برگزار می کند.

 

مدیر روابط عمومی انجمن یوزپلنگ ایرانی با اعلام این خبر گفت: مسابقه دوربین های تله ای به صورت اینترنتی برگزار می شود و کاربران فارسی زبان در هر نقطه ای از دنیا امکان رای دهی به عکس های منتخب را خواهد داشت که طی آن بهترین عکس های دوربین های تله ای که در پروژه «پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» گرفته شده است، به رای عمومی گذاشته می شود.

 

وی افزود: دوربین گذاری های این پروژه از نیمه اول مهرماه 1394 در پارک ملی سالوک و پارک ملی ساریگل با مشارکت اداره کل میحط زیست خراسان شمالی آغاز شده است. به منظور جمع آوری عکس‌ها، تامین امنیت و کنترل فنی دوربین ها لازم است محیط بانان هر منطقه به کمک اعضای تیم پروژه برای چک دوربین ها، بارها و بارها از کوه بالا رفته و کنترل دوربین ها را انجام دهند.

 

گائینی هدف برگزاری این مسابقه را این گونه بیان می کند: در پایان این پروژه دوربین‌گذاری، هزاران عکس از حیات وحش منطقه به دست می آید. این تعداد بالای عکس به دست آمده از حیات وحش، فرصت بسیار خوبیست تا عموم مردم با بخشی از تنوع جانوری این سرزمین آشنا شده و از طرفی نتیجه تلاش محیط بانان به خوبی دیده شود.

 

وی اظهار امیدواری کرد که در سال های آینده، این مسابقه برای مناطق دیگر ایران نیز برگزار شود و نتایج زحمات محیط بانان ایران زمین به خوبی دیده شود.

 

هم چنین دبیر اولین دوره مسابقه دوربین‌های تله ایران در مورد ضرورت این مسابقه می گوید: مشاهده پلنگ ها و سایر گوشتخواران در طبیعت بسیار دشوار است. از همین رو نیاز به فناوری های پیشرفته برای کسب اطلاعات درباره رفتار و جمعیت داریم تا بتوان برنامه ریزی مؤثرتری برای حفاظت از آنها در طبیعت انجام داد.

 

یکی از این ابزارها، دوربین تله ای است که اطلاعات ارزشمندی درباره موقعیت و رفتار پلنگ و سایر گونه ها دراختیار ما قرار می دهد. این دوربین ها به حرکت و گرما حساس هستند. به این ترتیب حضور هر جانداری در جلوی دوربین ثبت خواهدشد. تصاویر به دست آمده از این دوربین ها موقعیت و مسیر حرکتی جانوران را به ما نشان داده و کمک می کند تا بدانیم که آیا تلاش های حفاظتی توانسته است نتایج اثربخشی داشته باشند یا خیر.

 

علی خالقی روش برگزاری مسابقه را اینگونه بیان می کند: به هر محیط‌بان به ازای هر بار چک کردن دوربین تله ای، امتیازی تعلق می‌گیرد و در پایان کار، هر فردی بیشترین امتیاز را از یک دوربین کسب کرده باشد، فرد محافظ دوربین به حساب می آید و جوایز ویژه ای به این محیط بانان اهدا می شود.

 

وی از شرکت ها، سازمان ها و صاحبان صنایع دعوت کرد تا در راستای فعالیت های مسولیت اجتماعی خود در این مسابقه ملی مشارکت نمایند.

Posted by Admin Monday, January 04, 2016 12:19:00 AM Categories: NewsHead اول خبرهای مهم

-January 2016+
SMTWTFS
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Statistics

  • Entries (709)
  • Comments (0)

Archives